Ładny uśmiech od dawna nie jest już tylko wizytówką celebrytów. Zdrowe i białe zęby ułatwiają kontakty biznesowe i prywatne. To dlatego, że dodają pewności siebie i są istotnym elementem pozytywnego wizerunku. Przy czym chodzi nie tylko o brak ubytków w uzębieniu. Chcesz mieć promienny uśmiech? Zadbaj o wybielanie zębów. Na czym polega ten zabieg? Jak się do niego przygotować? O tym poniżej.
Jak dbać o zdrowe zęby?
Podstawą jest staranne mycie zębów po każdym posiłku, a przynajmniej rano i wieczorem. Do higieny najlepiej używać szczoteczki elektrycznej i dobrej pasty do zębów. Równie istotne jest usuwanie resztek pożywienia, nagromadzonych w szczelinach między zębami. Używamy do tego nici dentystycznych. Kolejna sprawa, to regularne odwiedzanie stomatologa. Dentysta sprawdzi stan uzębienia i wyleczy ewentualne ubytki, a także usunie kamień i osady. Warto pamiętać, że leczenie zębów w dobrych gabinetach jest bezbolesne. Kolejny etap dążenia do ładnego uśmiechu to wybielanie zębów.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu ich barwy i wyrównaniu kolorytu szczęki. Dzięki temu przebarwienia znikają, a zęby są bielsze. Niektórzy obawiają się, że po zabiegu wybielania zęby staną się nienaturalnie białe, a otoczenie zacznie komentować różnicę w wyglądzie. To niepotrzebne wątpliwości. W dobrej klinice stomatologicznej pacjent ma do wyboru nie tylko kilka metod wybielania, ale też odcień bieli, jaki chce mieć po zakończeniu zabiegu.
Najpopularniejsze skuteczne metody wybielania zębów, to:
- wybielanie nakładkowe jednoseansowe – polega na nałożeniu na zęby nakładki ze stężonym żelem wybielającym, czas trwania zabiegu wynosi 90 minut, a więc efekt jest natychmiastowy;
- wybielanie nakładkowe w domu – zaczyna się od tego, że technik dentystyczny robi docisk szczęki i wykonuje nakładki żelowe, które zakłada się codziennie na 6-8 godzin przez 8-10 dni, zęby rozjaśniają się stopniowo, a nakładek można używać wielokrotnie;
- laserowe wybielanie zębów to szybki i bezpieczny zabieg, który polega na nałożeniu na zęby żelu i naświetlaniu promieniami lasera;
- wybielanie przy pomocy lampy ledowej, która aktywuje nałożony na zęby żel wybielający.
Wybielanie zębów – o czym warto pamiętać?
Wybielanie zębów nie rozjaśnia sztucznych wypełnień, a więc plomb, nakładek ani mostów. Po wybielaniu należy je wymienić i dopasować barwę wypełnień i koron do rozjaśnionych zębów. Po wybieleniu warto przez 2 tygodnie unikać zabarwiających napojów i posiłków, takich jak soki owocowe, buraczki i wino czerwone. Zabieg jest bezbolesny. Zdarza się jednak, że efektem zabiegu jest nadwrażliwość zębów na chłodne i ciepłe posiłki czy napoje. Stan ten mija po kilku tygodniach.
Wybielanie zębów to prosty i skuteczny zabieg. Pacjent zyskuje zdrowy i piękny uśmiech, a przez to też pewność siebie oraz większe szanse na sukces osobisty i zawodowy.