Czy może być lepszy kierunek na odpoczynek od ciągłego zgiełku i stresu niż Kujawy? Chcąc rzucić wszystko na weekend, nie musisz jechać aż w Bieszczady. Włocławek będzie o wiele lepszym wyborem. Znajdziesz tam atrakcje bez względu na porę roku. Jedno jest pewne – spokój i dobrą zabawę masz gwarantowane!
Gdzie leży Włocławek?
Miasto to położone jest w województwie kujawsko – pomorskim. Bardzo dobry dojazd gwarantuje sąsiedztwo autostrady A1, pomiędzy Toruniem a Łodzią. Podróżując tamtą trasą, jeżeli zauważysz ogromny zbiornik wodny, to wiesz, że jesteś blisko zapory wodnej właśnie we Włocławku. Dawniej tę wodną trasę przemierzało całkiem sporo łódek i statków, które stąd odprowadzały towary w głąb naszego kraju.
Obowiązkowy punkt zwiedzania – zapora wodna
Nie da się przyjechać do Włocławka i nie zobaczyć zapory wodnej. Powstała ona w 1970 roku, jako wynik pomysłu na sztuczną regulację biegu Wisły. W efekcie postało sztuczne jezioro o długości ponad 60 kilometrów. Pomysłodawcy tego szalonego zadania chcieli zabezpieczyć dolny bieg Wisły przed powodziami i sezonowym zalewaniem. Jak pokazuje historia, nie raz zapora pomogła w ratowaniu przed powodzią.
Wzdłuż brzegu zapory wodnej we Włocławku wybudowano malowniczy bulwar, który przyciąga wielbicieli spokojnych spacerów. To również świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Dużym powodzeniem cieszy się również rejs statkami żeglugi śródlądowej. Można załapać się również na statek wycieczkowy i przepłynąć cały zalew. Zarezerwuj sobie więc cały dzień na zwiedzanie tego miejsca.
Stare centrum miasta
Rezerwując nocleg we Włocławku, zadbaj o to, aby hotel czy pensjonat był blisko starego miasta we Włocławku. Tutaj właśnie odnajdziesz niepowtarzalny klimat i zabytki, które nie są dostępne w żadnym innym miejscu w Polsce. Niesamowite wrażenie robią zabytkowe kamieniczki, w pełni odrestaurowane dzięki zaangażowaniu konserwatora zabytków i miasta Włocławek. Dodatkową atrakcją jest stary spichlerz z XVIII wieku, który przed wieloma laty służył jako magazynowania zboża. Dzisiaj mieszczą się w nim muzea i inne instytucje kulturalne.
Kolejnym ważnym miejscem na mapie zwiedzania Włocławka jest Stary Rynek. Znajduje się w bliskim położeniu zakola Wisły. Okalające go kamieniczki z XVI i XVIII wieku, robią niesamowite wrażenie. Będąc tam koniecznie zajrzyj do Muzeum Historii Włocławka.
Inne atrakcje we Włocławku
Zwiedzając miasto, nie sposób nie zaglądnąć do zabytkowych kościołów, których we Włocławku jest całkiem sporo. Najstarszą ceglaną budowlą w mieście jest Kościół św. Witalisa. Bazyliką utrzymaną w późnogotyckim stylu jest kościół św Jana Chrzciciela. Warto również zobaczyć Pałac Biskupi, który obecnie jest siedzibą biskupów Włocławskiej kurii diecezjalnej.
Jeżeli kościoły to raczej nie twoja bajka, koniecznie odnajdź Plac Wolności. Co roku, od kwietnia do późnej jesieni, zamienia się on w prawdziwą kwiatową krainę. To właśnie tam powstają najpiękniejsze dywany kwiatowe w regionie, zachwycając nie tylko turystów ale i przyjezdnych. Przychodząc w słoneczny dzień, możesz liczyć na wspaniały kwiatowy spektakl!
Muzeum Etnograficzne we Włocławku
To kolejna z obowiązkowych miejscówek, jakie musisz zobaczyć we Włocławku. Muzeum Etnograficzne mieści się w kompleksie z zabytkowym spichlerzem. Znajduje się ono przy Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego 6. Na wystawach można zobaczyć kulturę ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Poznasz wieś, której już nie ma, bo tą z przełomu XIX i XX wieku. Pewne ludowe tradycje należą już do przeszłości i właśnie miejsca takie jak to Muzeum Etnograficzne, przybliża ją współczesnym.