Zamek w Kórniku: co warto tutaj zobaczyć? - 1 2024

Zamek w Kórniku: co warto tutaj zobaczyć?

Zamek w Kórniku to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może nas oczarować Wielkopolska. Urządzone tu muzeum jest niezwykle kuszącym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii, a sąsiadujące z zamkiem arboretum przyciąga do Kórnika turystów przyrodników z całego kraju. Na co warto zwrócić uwagę w czasie zwiedzania tego obiektu?

Z kart historii – zamek w Kórniku i jego dzieje

Historia tego zamku zaczyna się w czasach średniowiecza, kiedy to właścicielami Kórnika byli Górkowie. Ród ten wzniósł murowany zamek, który szybko stał się miejscem ważnym dla mieszkańców Wielkopolski. O znaczeniu tego zamku najlepiej może świadczyć fakt, iż to właśnie w jego murach gościł król Henryk Walezy w drodze na swą koronację do Krakowa. Nie była to jedyna znana postać, goszcząca w tym miejscu. Wiadomo, że w 1623 roku zamek kórnicki odwiedził król Zygmunt III Waza, któremu towarzyszył syn – królewicz Władysław.

W latach 70-tych XVII wieku właścicielami Kórnika stają się Działyńscy. Rodzina ta ma wielkie zasługi nie tylko dla tutejszej rezydencji, ale i dla całego miasta. Szczególnie zasłużoną postacią jest Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, dzięki której w XVIII wieku Kórnik stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym, a obronny zamek przemienił się w piękną rezydencję, utrzymaną w modnym wówczas stylu barokowym. Kolejna przebudowa zamku miała miejsce w XIX wieku, w czasach Tytusa Działyńskiego. To dzięki niemu zamek zyskał swą majestatyczną sylwetkę oraz wnętrza, które do dziś wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających.

W zamkowych komnatach

Możliwość zwiedzenia zamku w Kórniku to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. Co można zobaczyć w czasie spaceru po zamkowych pokojach i gabinetach? Wśród tych wnętrz, które zasługują na szczególne wyróżnienie, miejsce bardzo ważne zajmuje pokój Władysława Zamoyskiego. Wielu turystów intryguje też Pokój Generałowej, czyli Jadwigi – córki Tytusa Działyńskiego, która wyszła za mąż za generała Władysława Zamoyskiego. W jej gabinecie zachowały się piękne szafy gdańskie oraz cenne rysunki, takie jak „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja” – jedno z najcenniejszych dzieł w kórnickich zbiorach. Pokój Marii Zamoyskiej, Czarna Sala oraz skarbczyk, w którym gromadzono rodzinne pamiątki – oto kolejne ciekawostki, które można zobaczyć podczas zwiedzania zamku.

Kórnik może oczarować też gości tak pięknym pomieszczeniem, jakim jest Sala Mauretańska. To właśnie tu Tytus Działyński zaczął urządzać słynną Bibliotekę Kórnicką, jednak wczasach jego syna, Jana, pomieszczenie to przemieniono w salę muzealną. Do dziś można tu ujrzeć ciekawe militaria, w tym zbroję husarską, oraz cenne obrazy, poświęcone przede wszystkim polskiej historii. Dla turystów zwiedzających kórnicki zamek miejscem godnym polecenia będzie też powozownia, w której zgromadzono wiele ciekawych powozów z połowy XIX wieku.

Kórnik to wyjątkowe miejsce, któremu w czasie wycieczki po Wielkopolsce warto poświęcić nieco więcej uwagi. Tu każdy z nas będzie mógł spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób, ciesząc się widokiem pięknych zabytków oraz unikalnych dzieł sztuki.